Kocaeli Lojistik Gümrükleme
Kocaeli Lojistik Gümrükleme

Kocaeli Lojistik Gümrükleme

 

Üretimi yapılmış bir ürün veya eşyanın üretim noktasında başlayan meydana geliş anından tüketici veya kullanıcıya ulaştırılması anına kadar gelişen aşamalar bütününe genel ismi ile ‘’lojistik’’ denmektedir. Bir ürünün üretildiği andan itibaren ambalaj, paket, palet ve kolileme gibi işlemlerinin ardından sevkiyat yapılmak üzere sevk edilmesi gereken konuma hareket etmek üzere taşıma araçlarına yüklenmesi, gümrük işlemlerinin yapılarak taşıma araçları ile sevk edilmesi, varış noktasına ulaştırıldıktan sonra tahliye işlemlerinin başlaması ve nihayetinde tüketici veya kullanıcıya teslim edilmek üzere tahliye edilmesi ile tamamlanan sürecin ve işlemlerin tamamı lojistik kelimesi kapsamında gelişen fiillerdir.

 

Üretim yapan firmalar, dış ticaret kuruluşları, ihracatçı ve ithalatçı firmalar ile taşıma yapan nakliyeci firmalar arasında cereyan eden işlem ve fiillerin kapsamlı ismi olarak kullanılan lojistik kelimesi dilimize İngilizceden çevrilerek gelmiş olup kökeni Fransa, orijinal ismi ile de ‘’logistics’’ olarak bilinmektedir. Yukarıda ki tanımlamalar ile kapsadığı alanlarından bahsettiğimiz lojistik ülkemizde daha çok nakliyeci kuruluşlara yakıştırılan bir tanım haline gelmiştir.

 

Yurtiçinde, uluslar arası alanda kara, deniz, demir ve hava yolu gibi taşıma alanlarının tamamında yukarıda belirttiğimiz tüm aşamaları ile vücut bulan lojistik, aynı zamanda bir çok meslek dalı ve yüz binlerce insanın istihdam edildiği dünya çapında kullanılan devasa bir iş alanı olması münasebetiyle de ekonomik anlamda tüm dünya ülkelerinin zirvesinde bulunan meslekler bütününü oluşturmaktadır.

 

Ülkemizde lojistik firması olarak kalıp haline gelmiş olan deyim genellikle nakliyeci kuruluşlar için kullanılıyor olsa da aslı itibarı ile bu firmaların büyük çoğunluğu sadece sınırları çerçevesinde taşıma faaliyetleri içerisinde bulunmaktadır. Gerçek manası ile lojistik bütününü kapsayan faaliyetlerde bulunan taşıma firması az sayıdadır. Lojistik sektöründe çeyrek asra yakın bir zaman dilimini geride bırakmış olan firmamız İnternational Lojistik Gümrükleme kapsamlı anlamı ile lojistik’in tüm aşamaları ve unsurları ile zemin edinmiş olup, üretim aşamasından ürünün teslim aşamasına kadar olan, depolama, antrepo, liman işlemleri, gümrükleme, taşıma organizasyonu, varış noktası veya ülkesinde ki ithalat işlemleri, acentelik vs. gibi tüm alanlarda yetki ve bilgi sahibidir.

 

Firmamız lojistik’i tüm aşama ve süreçleri ile kapsamlı olarak ele alarak hizmet sektöründe faaliyetlerde bulunduğundan üretici, ihracatçı ve dış ticaret firmalarının tercih ettikleri lojistik firmaları arasında yer almaktadır. Gerek yurt için de bir ilimizden diğer bir ilimize sevk edilen ürünlerin taşınması gerekse uluslar arası alanda ülkemizden herhangi bir IRAK,İRAN,AFGANİSTAN  ülkesine de ulaştırılması amacıyla başvurulan firmamız her iki alanda da işlem ve işleyişleri eksiksiz olarak yerine getirmektedir.

 

Firmamız lojistik çalışmalarında genellikle kara yolu ağırlıklı faaliyetlerde bulunuyor olsa da deniz yolu, demir yolu ve hava yolu ile sevk edilmesi gereken ürünlerin lojistik işlemlerini de layık ı ile yerine getirebilmektedir. Lojistik sektöründe taşınan ürünlerin çeşitliliği binlerle ifade edilmekte, buna bağlı olarak ta aklımıza gelebilecek tüm ürün ve eşya türlerinin taşınması söz konusu olmaktadır. Her ürünün gerek yapısı gerekse hacim veya ağırlıkları itibarı ile taşıma şekilleri farklılık arz edebilmektedir. Farklılık arz eden ürünlerin her birinin de taşınma şekli ve taşıma araçları da farklılık göstermektedir.

 

Standart yük kapsamında bulunan ürünler yine standart tır olarak tabir ettiğimiz taşıma araçları ile taşındığı gibi ağırlık ve ebatları itibarı ile standardın dışında bulunan yük grupları gabari dışı ve ağır nakliye yükü sınıfına giriyor olup bu tür yükler havuzlu ve uzamalı dorse leri bulunan lowbed diye adlandırdığımız ağır nakliyat araçları ile taşınmaktadır. Soğuk zincir ürün kapsamında bulunan  yaş sebze ve meyve grupları, donuk ürün türleri ve kimyevi maddeler gibi hava şartlarından etkilenebilen hassas ürün gruplarının taşınmaları da frigo dorse olarak adlandırılan soğutucu ekipmanları mevcut tırlar ile sevk edilmektedir.

 

Konunun başlığında olduğu gibi ‘’lojistik nedir ? ‘’ şeklinde bir soruya verilebilecek cevapları genel hatları ile yukarı da sıralamış olsakta bahsettiğimiz konu ve alan dünyanın tamamında insan hayatının tamamını etkisi altına almış durumda bulunan lojistik çok daha detaylı unsurları ile yaşamın tam ortasında çok çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Konu hakkında temas edilmeyen daha detaylı bilgilere ulaşmak üzere firmamız İnternational Lojistik Gümrükleme ile iletişim bölümünden irtibata geçile bilerek, bilgi işlem merkezimizden her türlü bilgi veya belgeyi temin edilebilmektedir.

 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014